هر آنچه باید درباره VDSL بدانید

عبارت VDSL مخفف “Very high Digital Subscriber Line” استانداردی است که دسترسی به اینترنت پرسرعت را فراهم می کند و دارای سرعتی معادل 52 مگابیت بر ثانیه برای دانلود و 16 مگابیت بر ثانیه در آپلود می باشد.

همانند سایر استانداردهای DSL از طریق کابل های مسی و استفاده از خطوط تلفن موجود بکار گرفته می شوند و توسط مودم یا روتر VDSL اینترنت را از شرکت ارائه دهنده (ISP) مجاور دریافت می کنند.

این فناوری به منظور تامین نیاز کاربران به پهنای باند بالا مانند پخش آنلاین ویدئوها، تلفن های تحت شبکه و تبادل داده حجیم توسعه و طراحی گردید. با نرخ تبادل داده ای معادل 50 مگابیت بر ثانیه بکارگیری در کلیه موارد ذکر شده بصورت همزمان میسر شد، بطوری که می توان گفت حتی با سرعت اینترنت کابلی نیز قابل رقابت است.

تاریخچه

اولین نسخه از VDSL (ITU standard G.993.1)  در سال 2004 تایید شد و تا کنون توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت بکار گرفته می شود. البته در سال 2006 نسخه VDSL2  (ITU standard G.993.2)نیز با سرعت دانلود و آپلود 100 مگابیت بر ثانیه عرضه گردید که تنها به سازمان ها و کسب و کارهایی که اتصالاتی از چندین سیستم مختلف دارند ارائه می شود.

نحوه کارکرد

برای آشنایی با شیوه عملکرد DSL باید اطلاعاتی در خصوص خطوط تلفن کسب نمایید. سیستم استاندارد تلفن شامل یک جفت سیم مسی است که مخابرات در منزل شما نصب می کند ودارای محدودیت فرکانسی در ارتباط با سوئیچ، تلفن و سایر تجهیزات می باشند که در پروسه تبادلات سیگنالی تاثیرگذارند. این سیم ها پهنای باند زیادی را برای حمل داده و علی الخصوص مکالمات صوتی فراهم می سازند که سیگنال های صوتی تنها از بخشی کوچک از این ظرفیت موجود استفاده می کنند و فناوری DSL بدون هیچ گونه تغییر و یا افت کیفیت در مکالمات تلفنی مابقی این ظرفیت را برای انتقال داده بکار می برد.

صدای انسان در محدوده فرکانسی 400 تا 3400 هرتز عمل می کند در حالیکه کابل های استفاده شده در سرویس های تلفن معمول قادر به انتقال سیگنال هایی با ظرفیت چندین میلیون هرتز می باشند بنابراین در مکالمات صوتی تنها بخش محدودی از این پهنای باند  را مورد استفاده قرار می دهد.

DSL با تجهیزات پیشرفته ای به ارسال این داده ها بصورت دیجیتال می پردازد و در واقع سیگنال های چندگانه را بر روی یک موج از طریق کابل، سیم یا فیبر ترکیب می کند.

تفاوت ADSL و VDSL

هر دو از خطوط تلفن مسی موجود برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند اما تفاوت آنها در سرعت بیشتر در فاصله کمتر است. این بدان معناست که VDSL سرعت دانلود 6 برابر و اپلود 3 برابر است که امکان ویدئو کنفرانس، پخش HD تصاویر ویدئویی، و هرگونه نیازی در شبکه را تامین می کند.

راهکار دی-لینک

روتر DSL-224 چهار پورت N300 دی-لینک با ترکیب کلیه قابلیت های VDSL2+/ADSL2 اشتراک اینترنت را به صورت کابلی و بیسیم با سایر دستگاه ها امکان پذیر می سازد. راه کاری کامل برای محیط کسب و کار یا منزلتان تا بتوانید سرعتی تا 300 مگابیت بر ثانیه را دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روتر اینجا کلیک کنید.